اخبار

بازديد قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي فارس جناب آقای دكتر كشاورزي از بيمارستان استهبان
1396-6-25
جناب آقای دكتر كشاورزي قائم مقام محترم معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي شيراز، صبح روز جمعه مورخ 24 شهريور ماه به همراه آقاي دكتر شعله رئيس بيمارستان، آقاي مهندس فقيهي مدير بيمارستان، آقاي فتحي مدير مالي و خانم مبرزي سوپروايزر شيفت ضمن بازديد

آزمون طرح در بیمارستان امام خمینی(ره) استهبان برگزار شد
1396-6-16
در پی تصمیم دانشگاه علوم پزشکی فارس مبنی بر برگزاری آزمون طرح جهت ورود فرغ التحصیلان رشته های درمانی به

ششمین قهرمانی پیاپی تیم والیبال بیمارستان و شبکه بهداشتی و درمان استهبان در مسابقات دانشگاه عبوم پزشکی شیراز
1396-6-16
مسابقات والیبال کارکنان علوم پزشکی استان فارس به مناسبت هفته دولت برگزار گردید.این مسابقا

تبریک روز کارمند و داروساز
1396-6-8
روز چهارم شهريور ماه آغاز هفته دولت ومصادف با روز كارمند است .به مناسبت بزرگداشت اين روز ،آقاي دكتر فدائي رئيس شبكه به همراه جناب آقاي دكتر شعله رياست بيمارستان و

حضور رئیس بانک صادرات شعبه استهبان ، دربیمارستان به مناسبت روز پزشک
1396-6-8
يكم شهريور ماه سالروز ولادت شيخ الرئيس بوعلي سيناي بزرگ روز پزشك نام گذاري شده است. . به همين مناسبت رئيس بانك صادرات شعبه استهبان


 

اطلاعیه ها

قابل توجه فارغ التحصیلان رشته های پرستاری ، هوشبری ، اتاق عمل متقاضی گذراندن تعهد خدمت طرح در سامانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز
1395-9-16
با توجه به مصوبه هیات رییسه محترم دانشگاه علوم پزشکی شیراز مبنی بر برگزاری آزمون صلاحیت حرفه ای از فارغ التحصیلان رشته های پرستاری ،هوشبری،اتاق عمل به استحضار می رساند آزمون کتبی در روز جمعه تاریخ 19/9/95 راس ساعت 9صبح جهت متقاضیان بیمارستانهای شیراز در بیمارستان نمازی سالن اقبال لاهوری وجهت متقاضیان شهرستانی در بیمارستان هر شهرستان برگزار می گردد.خواهشمند

دریافت فرم کمسیون پزشکی از طریق وب سایت
1392-6-2
فرم کمسیون پزشکی در پانل فرم های وب سایت بیمارستان استهبان (سمت راست صفحه اصلی) جهت دانلود قرار داده شده است قابل توجه :شماره حساب از کمسیون پزشکی شبکه بهداشت دریافت گردد

فراخوان عمومی بسیج جامعه پزشکی
1392-5-28
فراخوان عمومی بسیج جامعه پزشکی مکان : نمازخانه بیمارستان استهبان زمان ساعت 6 عصر سه شنبه 29/5/92

ثبت نام دوره هاي آموزشي طب سنتي مخصوص پزشکان و پیرا پزشکان
1392-5-3
، در صورت تمايل پزشكان و پيراپزشكان متقاضي گذراندن دوره هاي آموزشي طب سنتي مقتضي است حداكثر تا دوشنه 7/5/92 با همراه داشتن مدرك تحصيلي و شماره موبايل جهت ثبت نام به آقاي فقيهي كارشناس نظارت بر درمان مراجعه فرمايند

اختلال درخطوط تلفن بيمارستان استهبان
1391-5-31
با توجه به اجرایی شدن فاز پایانی پروژه به روز رسانی زیر ساخت و تجهیزات مخابراتی ،به اطلاع می رساند احتمال اختلال و قعطی خطوط مخابراتی(تلفن) از ساعت 12 ظهر مورخ 31/5/91 الی ساعت 12 ظهر 1/6/91 وجود دارد

« دی,1397 »
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
یکی از بخش­های بیمارستان امام خمینی شهرستان استهبان واحد آزمایشگاه­ می­باشد. این واحد هم اکنون 9 پرسنل فنی، 2 منشی با مدرک دیپلم و یک نیروی خدماتی با مدرک دیپلم دارد.
از 9 پرسنل فنی، 3 نیرو بصورت استخدام رسمی، 2 نیرو بصورت استخدام پیمانی و 3 نیرو بصورت قراردادی و يک نيرو بصورت طرحي خدمت  می­کنند. همچنین 2 نفر از این پرسنل دارای مدرک کارشناسی ارشد، 2 نفر دارای مدرک کارشناسی و 5 نفر دارای مدرک کاردانی هستند. ضمنا یک نفر دارای دکترای تخصصی آسیب­شناسی بعنوان مسئول فنی در این مجموعه حضور دارد. 
 آزمایشگاه بصورت 24 ساعته کار انجام آزمایش­های مورد نیاز بیماران بستری (بر اساس درخواست پزشک) و همچنین انجام آزمایش­های درخواستی بیماران سرپایی را بر عهده دارد. البته نحوه و ساعت پذیرش بیماران سرپایی و بستری متفاوت است که در قسمت­های بعدی توضیح داده خواهد شد.
آزمایشگاه بیمارستان امام خمینی در قسمت فنی دارای بخش­های خون­شناسی، بیوشیمی، تجزیه ادرار و انگل­شناسی، باکتری­شناسی، سرم­شناسی، الیزا، بانک خون و آسیب­شناسی می­باشد.
 
نحوه پذیرش، نمونه­گیری و دریافت جواب آزمایش­ها در آزمایشگاه: طبق بخشنامه­ معاونت­های بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز آزمایشگاه بیمارستان­ها در شهرستان­هایی که در بخش خصوصی دارای آزمایشگاه فعال    می­باشند، بیماران سرپایی باید به مراکز خصوصی مراجعه کنند و آزمایشگاه بیمارستان فقط وظیفه انجام آزمایش جهت بیماران بستری و بیماران اورژانسی (آزمایش­های اورژانسی فقط شامل تعداد محدودی از تست­ها می­باشند.) را بر عهده دارد. ولی با این وجود و علی­رغم تعداد کم پرسنل آزمایشگاه، جهت رفاه اهالی محترم شهرستان بیماران سرپایی نیز بصورت گسترده­ای در این مرکز پذیرش      می­شوند.
 ساعت پذیرش بیماران در این آزمایشگاه 7 صبح می­باشد که با توجه به تعداد زیاد افراد متقاضی، مراجعه کنندگان باید قبل از ساعت 7 جهت گرفتن نوبت مراجعه کنند. نمونه­گیری از ساعت30/7 صبح توسط دو نفر از پرسنل آزمایشگاه آغاز می­شود و تا آخرین بیمار پذیرش شده و معمولاً تا ساعت 30/9-9  صبح ادامه می­یابد. پس از این مرحله، نمونه­ها از اتاق نمونه­گیری به بخش­های مربوطه انتقال می­یابند. جواب آزمایش­ها بسته به نوع آزمایش از ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر روزهای مقرر به مراجعین داده می­شود. البته در موارد اورژانس و بسته به نوع و تعداد آزمایش هر بیمار، جواب آزمایش بین حداقل یک ساعت تا حداکثر 3 ساعت پس از     نمونه­گیری داده می­شود.
آزمایشگاه در شیفت­های بعد از ظهر و شب فقط پذیرای آزمایش­های اورژانسی بیماران بستری و سرپایی مراجعه کننده به بخش اورژانس بیمارستان می­باشد.
 
 
 
1)       مراجعه بیماران به پذیرش آزمایشگاه و ارائه برگ درخواست آزمایش
2)    پذیرش توسط منشی آزمایشگاه، وارد کردن مشخصات بیمار و آزمایش­های درخواستی به سیستم اطلاعاتی بیمارستان (HIS) و راهنمایی مراجعین جهت دریافت قبض از صندوق
3)       برگشت مراجعه کننده به آزمایشگاه و تحویل دادن قبض رسید صندوق به قسمت نمونه­گیری
4)       خون­گیری از مراجعین به نوبت و به ترتیب شماره قبض صندوق و در صورت نیاز دادن ظرف نمونه­گیری به بیمار
5)    ارسال هر کدام از نمونه­ها (خون، ادرار و مدفوع) به همراه لیست کاری در پایان زمان نمونه­گیری به بخش مربوطه در آزمایشگاه و شروع به کار پرسنل فنی
6)       تحویل جواب آزمایش­ها توسط پرسنل فنی هر بخش پس از پایان انجام آزمایش­ها به مسئول پذیرش و جوابدهی (منشی آزمایشگاه)
7)       وارد کردن جواب آزمایش­ها به کامپیوتر توسط منشی
8)       مراجعه مجدد بیمار به آزمایشگاه در تاریخ تعیین شده و دریافت جواب (هر کدام از آزمایش­ها تاریخ جواب خاص خود را دارند.)
 
بخش خون­شناسی: آزمایش­هایی که در این قسمت انجام می­شود شامل CBC (اندازه­گیری غلظت خون، شمارش گلبول­های خون و پلاکت)، اندازه­گیری سرعت رسوب خون، تعیین گروه خونی و آزمایش­های مربوط به انعقاد خون    می­باشد. آزمایش CBC توسط دستگاه­های شمارش سلولی (2 عدد در آزمایشگاه موجود است.) انجام می­شود.
بخش بیوشیمی: آزمایش­های قند، اوره، کراتینین و چربی شامل تری گلیسرید، کلسترول، HDL (چربی خوب) و LDL (چربی بد)، الکترولیت­ها (Na  و K)، کلسیم، فسفر، اسید اوریک و تست­های کبدی (آلبومین، پروتئین،       بیلی­روبین و .........) در این بخش انجام می­شود. آزمایش­های این قسمت نیز توسط دستگاه اتوماتیک موجود در آزمایشگاه انجام می­شود.
بخش تجزیه ادرار و انگل­شناسی: در این قسمت ادرار از لحاظ شیمیایی و میکروسکوپی مورد مطالعه قرار می­گیرد. نمونه مدفوع نیز از لحاظ وجود خون، و انگل­ها بررسی می­شود.
بخش باکتری­شناسی: در این بخش نمونه­های مختلف شامل ادرار، خون و برخی از نمونه­ها که توسط پزشکان گرفته   می­شود از لحاظ وجود عفونت باکتریایی بررسی می­شوند و در نهایت برای مواردی که کشت مثبت دارند تست تعیین نوع آنتی­بیوتیک انجام می­شود.
بخش سرم­شناسی: آزمایش­های مربوط به تشخیص حاملگی، تب مالت، حصبه، سفلیس و برخی تست­های روماتیسمی مربوط به این بخش از آزمایشگاه است.
بخش الیزا: در این قسمت آزمایش­های هورمونی مربوط به عملکرد تیرویی و همچنین تست مربوط به میزان ذخیره آهن خون و بصورت هر دو هفته یک بار انجام می­شود. بنابراین بیمارانی که این آزمایش­ها را دارند باید پس از دو هفته برای دریافت جواب مراجعه کنند.
بخش بانک خون: آزمایش­های مربوط به سازگاری خون جهت تزریق به بیماران و همچنین آزمایش­های مربوط به تشخیص ناسازگاری خونی بین مادر و جنین مربوط به این قسمت از آزمایشگاه است.
بخش آسیب­شناسی: نمونه­های بیماران که توسط پزشکان طی عمل جراحی برداشته می­شود مثل آپاندیس یا نمونه سایر قسمت­های داخلی بدن و نمونه­های پوستی و همچنین جنین­های سقط شده و ................... جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می­شوند که بدلیل عدم وجود تجهیزات لازم در آزمایشگاه جهت آماده­سازی به شیراز ارسال شده و پس از تهیه لام توسط پزشک آزمایشگاه مورد بررسی قرار می­گیرند. جواب آزمایش­های مربوط به این قسمت به دلیل زمان­بر بودن آماده­سازی و دیدن لام­ها پس از یک ماه به بیماران داده می­شود.
 
نکته مهم: چون چربی موجود در خون بر روی اکثر آزمایش­ها اثر می­گذارد، مراجعین محترم بهتر است در ساعت­های اولیه شب قبل از انجام آزمایش غذایی که چرب نباشد میل کنند و تا صبح فردا غذا نخورند و به صورت ناشتا به آزمایشگاه مراجعه کنند. ضمنا بهتر است نمونه جهت انجام آزمایش ادرار، در صورت امکان ادرار اول صبح می­باشد.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1392-3-8 10:32        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ